Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje w chwili, gdy sporządzona zostaje umowa spółki z o.o. Nie oznacza to jeszcze, że jest pełnoprawnym podmiotem gospodarczym - najpierw musi zostać wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Do tego czasu może prowadzić działalność jako “spółka z o.o. w organizacji”.
Rejestracja spółki może potrwać od kilku dni do kilku tygodni - wszystko zależy od tego, w jakim tempie działa sąd. Przez cały ten czas wspólnicy mają prawo do zawierania umów, sprzedawania lub kupowania towarów i usług, nabywania nieruchomości czy zatrudniania i zwalniania pracowników w imieniu spółki. Dzięki zdolności procesowej, która przysługuje spółce w organizacji, może ona również pozywać do sądu lub być pozywana.
Działalność gospodarcza przed rejestracją ma stworzyć podstawy do funkcjonowania przyszłego przedsiębiorstwa. Jest to okres przejściowy, w którym spółka działa pod firmą z dopiskiem “w organizacji”.
Czym różni się spółka z o.o. w organizacji od zwykłej spółki? Jest kilka przepisów i zasad, które są różne dla tych organizacji. Przykładem może być zbywanie udziałów, które nie jest w ogóle możliwe w przypadku spółki w organizacji. Poza tym, może ją reprezentować pełnomocnik, powołany przez wspólników - w zwykłej spółce taką funkcję pełni zarząd.
Spółka w organizacji istnieje tylko do chwili uzyskania wpisu do KRS. Od tego momentu przekształca się w zwykłą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Wyraź swoją opinię.