Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma działalności gospodarczej, posiadająca w swojej strukturze organizacyjnej obligatoryjne i co do zasady fakultatywne organy.
Organami obowiązkowymi są:
1). Zarząd
2). Zgromadzenie wspólników
Organy fakultatywne to:
1). Rada nadzorcza
2). Komisja Rewizyjna
ZARZĄD
Organ ten zajmuje się sprawami zarzadzająco – reprezentacyjnymi. Co do zasady powoływany jest uchwałą wspólników. Do jego kompetencji należy prowadzenie spraw spółki, prowadzenie negocjacji z kontrahentami oraz zawieranie umów w imieniu spółki.
ZGROMADZENIE WSPÓLNIKÓW
Zgromadzenie wspólników to organ uchwałodawczy spółki. Skład Zgromadzenia wspólników stanowią wszyscy wspólnicy osobiście lub przez pełnomocników. Jest to najwyższy organ w spółce z o.o., posiadający uprawnienia w zakresie wprowadzania zmian do umowy spółki, powołania pozostałych organów, decyzji związanych z połączeniem spółki z innym podmiotem, a także likwidacji spółki.
RADA NADZORCZA
Podobnie jak Zarząd jest organem menadżerskim. Zadaniem Rady nadzorczej jest stały nadzór nad działalnością spółki w każdej dziedzinie jej funkcjonowania.
KOMISJA REWIZYJNA
Może zostać powołana razem z Radą Nadzorczą lub samodzielnie. Decyzja o powołaniu obu organów warunkowana jest zakresem kompetencji Komisji. Jest to organ kontrolny w spółce z o.o.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Wyraź swoją opinię.